De onderzoekers noemen het voorbeeld van de knie- en heupvervangingschirurgie. Dit deelspecialisme maakt al volop gebruik van PROMs die onder meer pijn, functionele beperkingen en de gezondheidsstatus voor en na de chirurgische ingreep in kaart brengen. Deze PROMs worden gebruikt in de kliniek, door kwaliteitsinstituten, door publieke en private financiers en voor onderzoek. Maar de verzameling van PROMs blijkt nog verre van optimaal. De patiëntgegevens zijn vaak alleen afkomstig van online- of email-enquêtes waar minder dan 40 procent van de patiënten op reageert.
Meerdere disciplines
Daarom ontwierp Patricia Franklin een model voor de implementatie, verzameling en het gebruik van PROMs voor meerdere doeleinden en door meerdere partijen. Zij beschreef haar model in Generating Evidence & Methods to improve patient outcomes (eGEMs). Franklin verzamelde met haar collega-onderzoekers best practices met PROM-gebruik in diverse klinische disciplines. Bovendien inventariseerden ze de knelpunten bij het verzamelen en gebruik van PROMs. Op basis hiervan maakten zij een conceptmodel dat zij in webinars en workshops bediscussieerden met geïnteresseerde deelnemers of gebruikers die ervaring met PROMs hadden. Met hun input is het model verfijnd.
Zes stappen
Het model beschrijft de verzameling en het gebruik van PROMs in zes stappen: wat is het doel voor de diverse betrokkenen, wat is de populatie voor PROM-verzameling, waar en wanneer worden de gegevens verzameld, welke gegevens worden precies gevraagd, hoe wordt de informatie verzameld en hoe worden resultaten uit PROMs teruggekoppeld naar de betrokkenen. Iedere stap is uitgewerkt voor de vier verschillende toepassingen en/of gebruikers van PROMs: individuele patiëntenzorg, kwaliteitsverbetering, value-based financiering en algemene gezondheidszorg en zorgonderzoek.
Wetenschapsjournalist Jenneke van de Streek is voor Qruxx altijd op zoek naar relevante wetenschappelijke artikelen van de laatste jaren uit binnen- en buitenland. Een suggestie? Stuur ‘m naar redactie@qruxx.nl
.