In dit proefschrift staat shared decision making centraal. Over het algemeen wordt de keuze voor behandeling grotendeels beïnvloed door kenmerken en voorkeuren van de chirurg, maar
de mening van de patiënt zou de doorslaggevende factor moeten zijn bij de beslissing voor de behandeling.Een keuzehulp met objectieve informatie over een diagnose, de behandelopties en de mogelijke voor- en nadelen vergroot de betrokkenheid van patiënten in de beslissing omtrent behandeling, aldus Wilkens.
Drijfveren
Duimbasisartrose een normaal aspect van het menselijke verouderingsproces. Psychosociale factoren lijken primaire drijfveren bij het zoeken van medische hulp. Wilkins pleit ervoor
psychosociale factoren in acht te nemen en zo uitkomsten van behandeling, ongeacht het type behandeling, positief te beïnvloeden.
Acceptatieproces
Vaak zijn ziekte-inzicht, aanpassing aan het verouderingsproces en geruststelling dat het veilig is om de hand te gebruiken belangrijke aspecten in het acceptatieproces van de patiënt. De meeste patiënten die dit beseffen, zullen volgens Wilkens niet kiezen voor een chirurgische ingreep.